W ramach realizacji naszej drugiej inicjatywy programu „Razem mamy więcej”, zorganizowaliśmy wycieczkę do Żukowa, Kartuz, Chmielna i Sianowa w dniu 06.04. 2013 roku o godz. 9.00. Naszym celem były następujące miejscowości i obiekty:

1. Żukowo – Zespół klasztorny dawnego opactwa Norbertynek z gotyckim kościołem Wniebowzięcia NMP – ul. 3-go Maja 4.
2. Kartuzy – Muzeum Kaszubskie ul. Kościerska 1.
3. Kartuzy – Gotycki zespół poklasztorny zakonu Kartuzów ul. Klasztorna 5.
4. Chmielno – Warsztat Garncarski Neclów ul. Gryfa Pomorskiego 65.
5. Sianowo – Kościół parafialny Narodzenia NMP i Sanktuarium Królowej Kaszub –Sianowo 16.

Uczestnicy to przede wszystkim osoby dorosłe. Ponadto była obecna młodzież i dzieci z SKC Gimnazjum nr 1 Rumia.

Młodzież przygotowała foldery zawierające podstawowe informacje o każdym z odwiedzanych miejsc oraz w trakcie podróży poszczególni uczniowie opowiadali bardziej szczegółowo o konkretnych obiektach. Następnie w każdym miejscu, do którego przyjechaliśmy znajdował się przewodnik. Opowiadał najbardziej interesujące fakty o danych obiektach sakralnych i muzealnych, a w warsztacie garncarskim można było spróbować swoich sił na kole garncarskim. Jedna uczennica odważyła się na to przedsięwzięcie i w nagrodę otrzymała wykonany przez siebie wazonik – oczywiście w stanie surowym. Finałem naszej pielgrzymko-wycieczki było Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie, gdzie proboszcz tej parafii opowiedział nam o burzliwych losach figurki Matki Boskiej i o zbliżających się uroczystościach dwustulecia kościoła w 2016 roku.

Po powrocie do Rumi udaliśmy się wszyscy do Oratorium przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św., gdzie zasiedliśmy wspólnie do stołu i tam skosztowaliśmy ciast, przygotowanych również przez młodzież z SKC. Uwieńczeniem naszego spotkania było wręczenie wszystkim uczestnikom pielgrzymki własnoręcznie wykonanych kartek z podziękowaniem za udział w tym przedsięwzięciu oraz babeczek. W trakcie tego spotkania wspominaliśmy przeżyte chwile i wszyscy wspólnie stwierdziliśmy, że szkoda jedynie, iż nie dopisała frekwencja – zgłosiło się o 10 osób więcej – lecz z niewiadomych przyczyn nie dotarło. Zdjęcia z naszej wycieczki wykonywali uczniowie – złożono obietnicę, że je otrzymam – gdy to nastąpi natychmiast przekażę jako załącznik do tegoż tekstu.


Roman Marzec

Kategorie: Caritas