Pielgrzymka parafialna Rumia-Swarzewo-Rumia

DSC_0002Liczna grupa z naszej parafii św. Krzyża uczestniczyła w pieszej pielgrzymce Rumia-Swarzewo-Rumia. Sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej co roku na początku września jest nawiedzane przez licznych pielgrzymów z Pomorza. W tym roku centralne uroczystości odpustowe u Królowej Polskiego Morza miały miejsce 7 i 8 września.

Sobotnie pielgrzymowanie do Królowej Polskiego Morza rozpoczęło się mszą św. o godz. 6.00. Po niej grupa 200 pielgrzymów, w sporej części młodzieży i dzieci udała się w trasę liczącą ok. 25 km. Tradycyjne postoje w Mrzezinie i Pucku stały się okazją do nauki tańca i wspólnej zabawy oraz do dzielenia się z mieszkańcami radością pielgrzymowania. Po przybyciu do Swarzewa pielgrzymów przywitał kustosz Sanktuarium. Część pielgrzymów skorzystała z możliwości i został w Swarzewie, aby polecać się pod opiekę Matki Bożej..

Niedzielny dzień rozpoczęliśmy od Eucharystii, której przewodniczył Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź. Podczas kazania ks. Abp Sławoj Leszek dziękował pątnikom, zgromadzeni na placu sanktuaryjnym za wytrwałość i polecał ich życie Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej Swarzewskiej.
Po sumie odpustowej pielgrzymi udali się w drogę powrotną do swoich parafii. Do naszej grupy z parafii św. Krzyża przyłączyło się kilku pielgrzymów z parafii bł. Edmunda Bojanowskiego z ks. Mariuszem, którzy ubogacił swoją osobą naszą pielgrzymkę. Ze śpiewem na ustach i przy akopaniamencie orkiestry grupa licząca ok. 100 pielgrzymów dotarła ok. 19.15 do świątyni parafialnej, gdzie została powitana przez ks. Marka Konkola, który dziękował za trud pielgrzymowania.

ks. Michał Kwaitkowski SDB, przewodnik Grupy św. Krzyż