NIEDZIELA PALMOWA, 17 kwietnia 2011 roku

 1. Rekolekcje wielkopostne w naszej Parafii dobiegły końca. Wszystkim za udział i pomoc w ich przeżywaniu bardzo dziękujemy.
 2. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Uczyńmy wszystko, by przeżyć szczery żal z powodu własnych nieprawości po to, by przeżyć prawdziwą radość z Nowego Życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.
 3. Procesja dla dzieci z palmami o godz. 10.50 wyruszy spod SP 1. Druga procesja przed sumą wokół kościoła. Poświęcenie palm na wszystkich Mszach św. Współpracownicy Salezjańscy rozprowadzają palmy przed kościołem.
 4. W dzisiejszą niedzielę na Wzgórzu Świętowojciechowym w Gdańsku o godz. 12.00 Archidiecezjalne Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, połączone ze Świętem Młodych. Po sumie u nas Koncert Pieśni Pasyjnych w wykonaniu Chóru św. Cecylii. O godz. 17.30 ostatnie Gorzkie Żale. Bóg zapłać wszystkim za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu, składane w czasie tych nabożeństw.
 5. W Wielki Poniedziałek Msza św. wieczorna i po niej spotkanie Akcji Katolickiej.
 6. W Wielki Wtorek, 19 kwietnia, przypada VI Rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Ojca św. Benedykta XVI. Polecamy Bogu Jego posługiwanie w Kościele Chrystusowym.
 7. W Wielką Środę o godz. 18.00 Nowenna ku czci MB Wspomożenia Wiernych. W tym dniu Adoracji nie będzie.
 8. WIELKI CZWARTEK – dzień ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rano nie ma Mszy św.; od godz. 7.00 - 9.00 okazja do spowiedzi. O godz. 10.00 w katedrze oliwskiej Msza św. Krzyżma, której przewodniczy Metropolita Gdański. W naszym kościele o godz. 18.30 Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Będziemy modlić się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Po niej Adoracja przy Ołtarzu Adoracji – Ciemnicy do godz. 22.00.
 9. WIELKI PIĄTEK – Adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 6.00 – 23.00. Od godz. 7.00 – 18.00 okazja do spowiedzi. Wieczorna Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.30. Droga Krzyżowa ulicami naszej Parafii ok. godz. 20.30. Pójdziemy ul. Kościelną, Pl. Kaszubskim, wokół Ronda Jana Pawła II, ul. Dębogórską i Kościelną powrócimy do kościoła. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej rozpoczniemy Nowennę do Miłosierdzia Bożego. W Wielki Piątek niech towarzyszy nam żarliwa modlitwa, skupienie i głęboka zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W tym dniu obowiązuje post ścisły, tzn. całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Od tego postu osoby pełnoletnie aż do 60 roku życia nie mają dyspensy; zachęca się także pozostałych, zwłaszcza młodsze pokolenie, do zachowania tego postu. Post jakościowy, czyli od mięsa, obowiązuje osoby od 14 roku do końca życia. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę.
 10. WIELKA SOBOTA – Adoracja Jezusa Eucharystycznego przy Grobie od godz. 6.00 – 18.00. Od godz. 7.00 – 18.00 okazja do spowiedzi. O godz. 18.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego; o godz. 18.30 Liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Przynosimy ze sobą świece oraz naczynia na wodę święconą. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny od godz. 10.00 – 17.00. Po zakończeniu Liturgii Wielkiej Soboty nie będzie już Adoracji.
 11. REZUREKCJE w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00. Zapraszamy cały Orszak procesyjny, Chór Parafialny i wszystkich Parafian – starszych, młodzież i dzieci. W I Święto nie będzie Mszy św. o godz. 8.00; pozostałe według porządku niedzielnego. W Święta nie słuchamy spowiedzi. Korzystajmy jeszcze z tej możliwości w Wielkim Tygodniu.
 12. Rozkład Liturgii Wielkiego Tygodnia oraz Adoracji był wydrukowany i mamy go w domach; ponadto znajduje się w gablotach i na drzwiach kościoła. Zapraszamy do udziału wszystkich wiernych.
 13. Wielki Tydzień przeżyjmy tak, jak powinien go przeżyć człowiek wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a nawet wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze, komputery i inne media. Niech trzy święte dni Triduum będą dla nas dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej Liturgii oraz pobożnym nawiedzeniu Grobu Pańskiego.
 14. Kancelaria Parafialna w Wielkim Tygodniu czynna tylko we wtorek i w środę.
 15. Dziękujemy wszystkim staropolskim Bóg zapłać za złożone do kosza produkty żywnościowe oraz za ofiary w ub. niedzielę dla potrzebujących naszych Parafian. Kosz będzie wystawiony do środy. Skarbonki wielkopostne składamy do dużej skarbony przy Ciemnicy i Grobie Pańskim.
 16. Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia i wielu łask od Boga.
 17. Zachęcamy do nabywania w zakrystii i czytania prasy katolickiej: Gość Niedzielny, Mały Gość, Don Bosco, Dominik i inne. Pod chórem jest wyłożona Gazetka Parafialna. W kiosku są kartki świąteczne, Baranki wielkanocne, świece – paschaliki na stół wielkanocny i liturgię Wielkiej Soboty oraz inne pamiątki. Przed kościołem ministranci rozprowadzają Baranki wielkanocne. Od środy będzie możliwość nabycia dużych flag papieskich, maryjnych, polskich i kaszubskich oraz małych flagietek samochodowych z uchwytem.
 18. W ostatnim tygodniu Pan Bóg powołał do Siebie:
  + Mateusz Bałdyga, l. 17, ul. Krokusowa
  W piątek przypada kolejna Rocznica śmierci + ks. Jana Cybulskiego sdb, byłego tutejszego Proboszcza, spoczywającego na naszym cmentarzu.
  Polećmy Zmarłych Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek...
 19. Niech udział w dzisiejszej liturgii zachęci nas do dobrego przeżycia Wielkiego Tygodnia. Na czas głębszego zjednoczenia się z Bogiem przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

Ks. Józef Paliwoda sdb Proboszcz

nawrot, Łódź, Polska