1. Dziś na wieńcu adwentowym zapłonęła druga świeca. Przypomina nie tylko, że przeżywamy drugą niedzielę Adwentu, ale i to, że mamy pomyśleć, jak wygląda nasze adwentowe czuwanie, jak wypełniamy adwentowe postanowienia, a zwłaszcza jak wygląda nasze przygotowanie do sakramentu pojednania. Nie pozwólmy jednocześnie, by religijny charakter Adwentu zagłuszył przedwczesny klimat świąteczny, który reklamuje dzisiejszy świat.
 2. W dniu dzisiejszym nasza Parafia przeżywa historyczny dzień, gdyż na okres ¾ miesięcy opuszcza nas i nasz kościół pochodzący z XVII w. Obraz z głównego ołtarza „Zdjęcie Jezusa z Krzyża”, który zostanie poddany dokładnej konserwacji w Konserwatorium w Gdańsku. Ostatnią konserwację Obraz przeszedł 90 lat temu, gdy jeszcze był w starym kościółku, a więc tuż przed konsekracją tego kościoła i ta konserwacja jest już niezbędna. Na Mszy św. o godz. 12.30 Obraz zostanie pożegnany i uroczyście wyniesiony z kościoła, a następnie wywieziony z Parafii. Powitamy go już odnowionego w przyszłym roku.
 3. Z racji I Niedzieli m-ca na sumie Msza św. w int. Żywego Różańca i zmiana tajemnic. Na Eucharystii o godz. 15.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii św. oddadzą się M. Bożej i będą miały poświęcone medaliki. Zapraszamy je z Rodzicami. O godz. 17.00 zapraszamy na Krąg Biblijny.
 4. Dzisiaj w całej naszej Ojczyźnie modlitwą obejmujemy Kościół katolicki na Wschodzie. Przed błogosławieństwem odmówimy stosowną modlitwę. Przed kościołem zbiórka ofiar na ten cel.
 5. Wszystkich naszych Parafian: dzieci z lampionami, młodzież i dorosłych zachęcamy do jeszcze liczniejszego udziału w Roratach codziennie o godz. 6.00.
 6. W poniedziałek św. Mikołaja, więc pamiętajmy o dzieciach, szczególnie o tych najbardziej potrzebujących. Msza św. o godz. 8.00 w int. III Zakonu.
 7. We wtorek w liturgii wspominamy św. Ambrożego. To także dzień modlitw za Zmarłych. O godz. 18.30 Msza św. zbiorowa w int. polecanych w wypominkach Zmarłych.
 8. Do wtorku trwamy w Nowennie przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 18.00. W środę, 8 grudnia, będziemy obchodzić Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi nam, iż Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę Swego Syna, uchronił Ją od grzechu pierworodnego. Msze św. w tym dniu o godz. 6.00; 8.00; 9.00 i 18.30. O godz. 18.00 nabożeństwo ku czci Matki Bożej Niepokalanej. Na wieczorną Mszę św. zapraszamy dzieci, młodzież, animatorów i sympatyków naszego Oratorium. W tym dniu przypada IV Rocznica jego istnienia. Po Eucharystii zapraszamy na radosne spotkanie w Oratorium.
 9. W sobotę Kancelaria Parafialna będzie nieczynna.
 10. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy w naszej Parafii Rekolekcje Adwentowe. Msze św. z nauką dla młodzieży z Gimnazjum, Szkoły Średniej, studiującej i pracującej o godz. 9.30; dla dzieci Szkoły Podstawowej o godz. 11.00. Na pozostałych Mszach św. nauka dla ogółu wiernych. Prośba do wszystkich, by pilnować się tych godzin, by skorzystać ze swojej nauki. Módlmy się już teraz o dobre duchowe owoce Rekolekcji dla wszystkich Parafian.
 11. Za tydzień na Mszy św. o godz. 12.30 będziemy modlić się w 40 Rocznicę wydarzeń grudniowych i w przeddzień Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego za wszystkie ofiary tamtych dni. Po Eucharystii Koncert p.t. „Nie dajmy się podzielić” w wykonaniu P. Tolka Filipkowskiego. Zapraszamy!
 12. W przyszłą niedzielę w dolnym kościele NMP Wspomożenia W. o godz. 14.00 Msza św. w języku kaszubskim.
 13. Dziękujemy tym Rodzinom, które w ostatnim tygodniu złożyły swoją ofiarę na malowanie naszej świątyni. Bóg zapłać!
 14. Od dłuższego czasu z różnym natężeniem powraca w naszej Ojczyźnie dyskusja na temat in vitro, która jest sprzeczna z nauką społeczną Kościoła. Od 25 lat rozwija się naprotechnologia. Jest to nowa dziedzina wiedzy medycznej, związana z naturalną prokreacją człowieka i zgodna z nauką Kościoła. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niepłodności oraz stwarza wielką szansę dla małżeństw, borykających się z powyższym problemem. Przed kościołem Parafianie z Oazy Rodzin rozdają gazetkę poświęconą temu tematowi. Małżeństwa, które chciałyby bliżej poznać tematykę naprotechnologii zapraszamy do naszej Parafialnej Poradni Rodzinnej w środy lub piątki.
 15. Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia i wszelkiego dobra od Boga i ludzi.
 16. W zakrystii prasa religijna: Gość Niedzielny, Familia, L’Osservatore Romano, Dominik i inne. Zachęcamy do nabywania i czytania. W sklepiku można nabyć Różańce, Pismo św., kalendarze, albumy, książki, a także lampiony na Roraty, kartki i pamiątki świąteczne. Przed sklepikiem wigilijne świece Caritas. Za tydzień SS. Zmartwychwstanki będą rozprowadzały własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, a także pamiątki bożonarodzeniowe.
 17. W ostatnim tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności: + Czesława Kulaszewicz, l. 50, ul. Kasztanowa Bożemu Miłosierdziu polećmy Jej duszę: Wieczny odpoczynek…
 18. Na czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana, otwórzmy nasze serca i przyjmijmy błogosławieństwo Boże.

Ks. Józef Paliwoda sdb Proboszcz


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *