S2016 03 20 Niedzial palmowa - 001zósta niedziela Wielkiego Postu, którą obchodzimy w tym roku 20 marca  nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Rozpoczyna Wielki Tydzień i przygotowuje do Świąt Paschy.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści, a księża w asyście lektorów odczytują Mękę Pańską.

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas coraz bardziej w nastrój Świąt Paschalnych. Kościół zachęca, aby nie ograniczać się tylko do radosnego wymachiwania palmami i krzyku: ” Hosanna Synowi Dawidowemu!”, ale wskazuje drogę jeszcze dalszą – ku Wieczernikowi, gdzie „chleb z nieba zstąpił”. Potem wprowadza w ciemny ogród Getsemani, pozwala odczuć dramat Jezusa uwięzionego i opuszczonego, daje zasmakować Jego cierpienie w pretorium Piłata i odrzucenie przez człowieka. Wreszcie zachęca, aby pójść dalej, aż na sam szczyt Golgoty i wytrwać do końca.

Chrześcijanin nie może obojętnie przejść wobec wiszącego na krzyżu Chrystusa, musi zostać do końca, aż się wszystko wypełni… Musi potem pomóc zdjąć Go z krzyża i mieć odwagę spojrzeć w oczy Matce trzymającej na rękach ciało Syna, by na końcu wreszcie zatoczyć ciężki kamień na Grób. A potem już tylko pozostaje mu czekać na tę Wielką Noc… To właśnie daje nam Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową. Wejdźmy zatem uczciwie w Misterium naszego Pana Jezusa Chrystusa…

Teksty liturgii Mszy św. NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – czytaj dalej

Ciekawostka: Palma jest symbolem człowieka sprawiedliwego oraz symbol zwycięstwa. W Apokalipsie św. Jana, gdzie (7, 9) wyraźnie powiedziano o Świętych, którzy odnieśli zwycięstwo nad potrójną żądzą; „stojący przed stolicą i przed obliczem Baranka, przyobleczeni w szaty białe, a palmy w ręku ich”. czytaj dalej

Jak zrobić palmę Wielkanocnązobacz film